0-10let

Domácí lékárnička

Jedna z maminek se na mě obrátila s prosbou o pomoc, jak vybavit domácí lékárničku pro rodinu s dětmi a být vždy připraven na zátěžovou situaci. Tím mi vlastně vnukla myšlenku na tento článek a já děkuji za vaše náměty ke psaní! Nějaké ty lékárničky na tábory, dovolené a školy v přírodě jsem přece jen již vybavovala a nikdy mě nenapadlo sepsat si osnovu, se kterou by se předcházelo malérům typu: Zastavte pane řidiči! Karlovi je špatně! (A doktorka nemá kinedryl…)

Pro představu, že domácí lékárničku nemusíte značit červeným křížem, jsem vám vyfotila tu svou třípatrovou. Když už tak už!

 Teplota.

První a hlavní pravidlo je – změřit teplotu. „Paní doktorko on byl jak kamna!“ „A kolik jste tedy naměřila?“ „Nooo to já tak odhadem, rukou!“ Ne, ne, ne a ještě jednou ne! Změřit, upřesnit, neodhadovat. Poté ordinovat. Je nanejvýš žádoucí mít dva druhy léků, které budete moci v případě často opakujících se špiček střídat po třech hodinách. První jsou léky s účinnou látkou paracetamol (Paralen, Panadol, Panadol baby, atd..), druhé s ibuprofenem ( Brufen, Ibalgin, Nurofen..). Co můžete dále dělat v případě teploty se dočtete zde:

Teplota hore, duchna dole!

Lidé však často zapomínají, že se tyto léky dají užít i proti bolesti např. krku, kloubu, hlavy, atd…

Pokud se ve Vaší rodině u někoho v minulosti objevily  febrilní křeče, nechte si předepsat od  vašeho dětského lékaře diazepam, nebo to s ním alespoň konzultujte. Jelikož váš potomek má o něco vyšší šanci výskytu těchto křečí oproti běžné dětské populaci.

Febrilní křeče

Rýma.

Že smrkat umíme od narození? Není tomu tak. Proto odsávačka hlenů a jiné typy přístrojů můžou maminkách usnadnit život a miminkům dýchání. Pro udržování dětského nosánku mějte po ruce mořskou vodu, vincentku a na noc klidně použijte nosní kapky s vazokonstriční složkou (př. Nasivin, Otrivin, atd..). Nemusíte utrácet za zvlhčovač vzduchu, mokrý ručník u postele Vám vykouzlí úplně stejnou službu.

 

Bolesti bříška, průjem, zvracení.

Než nastolíte nemastnou, nekořeněnou dietu, pamatujte, že nejdůležitější je příjem tekutin! Pokud květinka uvadá a vám se nedaří zalévat, je lepší vyhledat okamžitou lékařskou pomoc než dojde k vážné dehydrataci a tím ohrožení na zdraví. Pokud si na domácí péči přesto troufáte, mějte po ruce rehydratační roztok (např.Kulíšek). Při průjmu vysaďte mléčné výrobky a pokuste se podat probiotika ( léky typu Endiaron u dětí sami nepoužívejte!

Probiotika – populací oblíbená terapie považována za všeobecný zázrak pro svou všestrannost. Průjem, zácpa, bolesti bříška, kojenecké koliky, problémy se zažíváním. Prostě a jednodušše probiotikama nikdy nic nezkazíte.

Jestliže máte opačný problém se zácpou, mějte v ledničce připravený glycerinový čípek. Pozor však u kojenců je variabilita frekvence stolic opravdu veliká! 1x týdně – 1x /10-14dní není zácpa. ( platí to však pouze pro kojené děti !!! děti nekojené mají stolici pravidelně ..)

Kašel.

Jedna dlouhá nikdy nekončící kapitola, která by vydala za tři knihy. Když bereme v úvahu nealergický kašel, rozdělíme si ho na vlhký a suchý. Začít léčit můžete nejdříve přírodní cestou, se kterou mám já starý tuberák výborné zkušenosti. Při prvním zakašlání nasadím diviznový čaj s medem, zobu bronchipret (tablety na přírodní bázi) po velkém a nenechám si kašel „rozjet“.

Stručně: zázrak

Každopádně je dobré mít na vlhký kašel v zásobě mukolytika (např. ACC long) a na suchý kašel antitusika ( např. Sinecod, Robitussin na suchý kašel, Levopront ) nebo lék kombinovaným obojím účinkem (např. Stoptussin).

Úrazy, odřeniny a žádné zlomeniny!

Pro tyto případy postačí dezinfekce (lze zakoupit i neštípající), náplasti s polštářkem i bez polštářku, obvaz i elastické  obinadlo a také nějaké sterilní gázové čtverce či přímo sterilní obvaz.

Alergické projevy.

A že můžou být opravdu po čemkoli. Potraviny, štípnutí hmyzem nebo se jen tak projdete v parku a už slzíte, smrkáte, natékáte. Na mírnější alergické otoky, které svědí účinkuje Fenistil krém. Když je potřeba celkového většího (ne největšího zásahu) nic nepokazíte, pokud naordinujete antihistaminika, které působí proti otokům, svědění a potlačují alergické projevy. Pro ty nejmenší se hodí Fenistil kapičky, těm větším už lze podat i půlku či celou tabletu např. Xyzalu, Dithiadenu, Zenaro, atd..

 Oči.

Ty máme jenom jedny a když je s nimi něco v nepořádku, znervózníme. Ať jde o slzení, podráždění nebo lehký zánět spojivek budiž nám první pomocí kapky do očí  Ocuflash, O-septonex a jiné volně prodejné oční kapky.

Afty.

Mohou být příčinou odmítání stravy pro bolestivost, oslabení imunity nebo projevem jiné přidružené nemoci. Léčí se sami, či odstraněním podstaty jejich vzniku, ale samotné hojení se dá urychlit hned několika přípravky. Např. Calgel, Solcoseryl, Borax glycerin, atd..

A jako poslední tip, který se setkává s velkým úspěchem a s níž jsem vyléčila nejeden smutek, nespavost, zápal kostí od blbostí – a to je všemohoucí magnesium, vitamín C, či další neškodná bílá profesionálně vypadající tabletka. Pokud vaše zdravé! dítě žádá lékařské ošetření, dopřejte mu placebo efekt a buďte na sebe patřičně pyšní, jak umíte být nápomocní, ordinovat a léčit!

 

 

 

 

Rychlá odpověď

Previous Post Next Post

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply Tereza 9.10.2017 at 8:43

    Ahoj, moc pekny clanek. Ohledne ocnich kapek mohu doporucit tyto https://www.najlacnejsiekontaktnesosovky.sk/sk/renu-multiplus-drops-8-ml.html pouzivam je uz pres rok a nedam na ne dopustit.

    • Reply blogdrklarky 12.10.2017 at 12:47

      Děkuji za tip! Osobní zkušenost je ta nejcennější 🙂

    Leave a Reply