Domácí lékárnička

Po páteční službě na pohotovosti se v sobotu dopoledne při odchodu z práce cítím navzdory všem slunečním paprskům jako vymačkaný citrón. Zároveň mě však hřeje pocit, že jsem všechno vyřešila a snad i někomu pomohla. Při pohledu  na osoby procházející se parkem, mám chuť vyrazit ven a pořádně se nadýchat čerstvého vzduchu, vždyť babí léto mám úplně ze všeho nejradši.  Je tady ovšem jedno velké ALE. Nevypadám vůbec tak odpočatě jako všichni okolo. Myslím, že jsem „nemocničně“ infekční na sto honů, ale snažím se to nedávat najevo, abych mohla využít hromadně veřejnou dopravu. Jakmile se v tramvaji svalím na sedadlo, bleskne mi hlavou, že napíšu článek o něčem hodně nepříjemném, jako je noční vzbuzení, o hodně zdlouhavém jako je 24hodinová šichta v práci. Močová infekce, to je to pravé!

Každý to asi jednou zažil, pálení, řezání, bolesti v podbřišku…

Na prvním místě v častosti výskytu infekcí sice vedou onemocnění dýchacích cest, ale ty močové  jsou stálým medicínským evergreenem, který se nevyhýbá nikomu. Ženy postihují až 50 krát častěji než-li muže a děti jsou tady „ohroženým druhem“.  Proč zrovna my dámy to zase odneseme, když musíme také rodit, kojit a vařit? Důvod je čistě anatomický, naše močová trubice je o několik cm kratší a bakterie proniknou snáze do močového měchýře.

Kdo za to může?

Nejčastějším původcem onemocnění je z 90% je bakterie s názvem E.Coli. Tato bakterie se nachází přirozeně v trávicím traktu každého z nás. Díky blízkosti řitního otvoru s otvorem uropoetického (močového) systému však snadno dojde k přestupu a pak už jen „děj se vůle boží“. Logickou otázkou je, proč ve střevě patogen infekci nepůsobí a v močových cestách ano? Střevo je na bakterie zvyklé, zatímco močový systém je sterilní a bakterie v něm nemají co dělat.

Jakmile se E.Coli vydá na výlet močovou trubicí, další stanicí se přirozeně stane močový měchýř, kde se svými chapadélky uchytí na sliznici a zánět je na světě. V tomto momentě už poznáme, že je něco špatně. Trápí nás diskomfort při močení, běháme na záchod častěji než těhotná kolegyně v práci a bolí nás nepříjemně v podbřišku.

„Jakmile jednou prochladneš, už se zánětu močáku nezbavíš“. Kdo z Vás tohle životní moudro alespoň jednou neslyšel ? :))

Proč zrovna já?

Ano toto onemocnění se velice rádo vrací a roli zde hraje více faktorů:

  1. imunita – někdo bolavý zub, někdo kašel a někdo zase močové cesty… zde pár tipů jak imunitu správně a systematicky posilovat. http://blogdrklarky.cz/2016/10/09/imunita-hnaci-motor-nejen-deti/
  2. správna důsledná hygiena – nestačí se osprchovat jednou za den, ale i po sportu či fyzicky náročné činnosti. Nejlépe obyčejnou vodou a když už mýdlo, tak bez parfemace. U malých holčiček je velice důležité naučit je po stolici utírat se zepředu dozadu.
  3. výběr spodního prádla – nejlepší jsou přírodní kvalitní materiály a správná velikost. Bombarďáky jenom na spaní? Zaříznuté kalhoty vůbec nikdy. Možná to někomu přijde jako samozřejmost, ale znáte to o té matce moudrosti. Každý den je potřeba začít s čistým prádlem a tanga dámy ze svého repertoáru raději vynechte. Slouží totiž jako tobogán pro E.Coli do močové trubice.
  4. neprochladnout! V 15ti letech pro mě byly na první místě bokovky a na druhém místě zdraví, zánět močového měchýře se tenkrát moc nenosil. Pozn. pro moje rodiče a jejich nervy – už jsem to přehodnotila.

Jak bojovat?

Abych nezapomněla na to, co vás asi nejvíce zajímá a to je prevence. Jak se můžeme bránit?

Něco už bylo řečeno, ale přesto. Snažme se posilovat svůj imunitní systém, neprochladnout, i když poslední teplé dny svádí odhodit svršky. Dodržujme správnou životosprávu, ke které patří i hygiena.

Jakmile už sedíme v rozjetém vlaku močové infekce, můžeme si kromě antibiotik dopomoci také jinak.

Důležité v tomto směru je hodně pít a proplachovat močové cesty co to jde, ať se bakterie nemají šanci moc zabydlovat.

Dále mimo urologického čaje poslouží dobře i brusinky. Lepší než sušené je koupit si koncentrovanější extrakt přímo v lékárně. Obsahují hodně organických kyselin, vitamínů, flavonoidů, ale také proanthokyanidin, který působí imunomodulačně, přímo na E.Coli a její chapadélka (takzvaně usekne jí hnáty).

Další pomocnou ruku může podat D-manosa, což je jednoduchý cukr, který se nachází například v hruškách, bobulovinách, jablku, ale také v těle. Ta se ze střevního traktu vstřebává téměř nerozložená, dostane se do uropoetického systému a působí na chapadélka E.Coli, která tak není schopná se na sliznici močového měchýře navázat a vyplaví se ven.

Dolní versus horní cesty močové

Tohle celé bylo povídání o infekci dolních močových cest. Zápal ledvin jak říkají Slováci, neboli akutní pyelonefritida, je méně častá, ale o to více závažná. Provází ji vysoké horečky a potíže s močením nemusí být vůbec žádné. Ale o tom zase jindy.

Hezký večer všem a zítra o vrstvu oblečení navíc!

2 názory na “Domácí lékárnička”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík