Teplota hore, duchna dole!

Sloužit poslední dny před začátkem prázdnin bylo „za odměnu“! Hromadně se přiváželi dorostenci zapíjející ukončení dalšího školního roku, abych já mohla úspěšně diagnostikovat podnapilost. Ale vůbec nejčastějším důvodem příchodu do ambulance o těchto a dalších letních nocích byla jednodenní trvající vysoká teplota, unavenost a pokašlávání.. co s tím?

Rostoucí teplota může mít mnoho příčin – viróza, bakteriální onemocnění, přehřátí na slunci, reakce po očkování, atd. V každém případě se ale jedná o obrannou reakci těla, kterou je rozpoután v těle boj. Dokud teplota nepřesáhne 38°C (v případě měření v zadečku 38,5°C) není třeba podávat léky, naopak necháváme organismus, ať se s tím popere, jak umí. Můžeme však s klidným svědomím přistoupit k alternativním možnostem srážení (viz níže).

Pokud se jedná o vysokou teplotu (nad 38°C) doporučuje se sáhnout po lécích a tělíčku pomoct, ať není tolik zchvácené. Léky proti teplotě neboli antipyretika se dávkují dle aktuální váhy dítěte a paracetamol (neboli Paralen, Panadol,..) lze podávat každých 6hodin, tedy 4x denně. Pokud se horečka vrací častěji než za 6 hodin, lze dávky Paralenu prokládat ibuprofenem (=Ibalgin, Nurofen), který lze taktéž  podat 4x denně. Tyto dvě skupiny léků je možné kombinovat a střídat po 3 hodinách.

Zbystřit byste měli, pokud teplota trvá moc dlouho, nastoupí další obtíže, dítě přestává pít, je delší dobu apatické nebo pokud se teplotu nedaří srážet. Pozor! Nesnažíme se snížit teplotu na běžnou teplotu lidského těla, ale vždy o 1-1,5st°C!

b8eb4066e8b4c0c536348cf33ac65446--baby-pajamas-my-little-baby

Jak bylo psané výše, maminky mohou dle starších a moudřejších vyzkoušet metody, které rozhodně neuškodí a mnohdy pomůžou. Zde je pár tipů:

  • Ochlazování – nikdy nedělejte pokud se dítě brání, má studené nožky a ruce nebo je-li promodralé s mramorovanou kůží.
  • Ochlazovat můžete vlažnou sprchou či koupelí, voda by neměla být moc studená.
  • Použít můžeme rovněž zábaly, kdy namočíme ručník do studené vody a zabalíme do něj hrudníček a bříško děťátka, které už ničím jiným nepřekrýváme. Sundáváme, jakmile se ručník ohřeje na teplotu tělíčka a již nechladí.
  • Další možností jsou obklady, kdy ručník namočený v chladné vodě přikládáme na oblasti třísel, krku a do podpaží, což jsou místa průběhu velkých tepen. Opakujeme alespoň 2x po sobě. Teplotu po fyzikálním ochlazování vždy měříme až za 20-25 minut po provedení, kdy je efekt možno objektivně zhodnotit.

A na závěr: při horečce nenechávejte dítě „vypotit“ pod vrstvou oblečení a peřinou. Stačí lehká přikrývka a přiměřená teplota v bytě okolo 21°C. Dbejte na přísun tekutin, spíš vlažných či studených, do jídla při nechutenství nenuťte. Energii můžou nějakou chvíli děti hradit ze zásob či ze sladkého čaje.

Přeji Vám všem krásné letní dny s normální teplotou tělesnou a tou vyšší venkovní! 🙂

2 názory na “Teplota hore, duchna dole!”

  1. Pingback: Febrilní křeče – Blog Dr. Klárky

  2. Pingback: Blog Dr. Klárky

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík